چین

چین

 کشور چین

جاذبه های گردشگری چین

تا به حال جهان هستی کشور چین را از طریق نوشته های ماجراجویانه مارکوپولو در ۷۰۰ سال گذشته شناخته است. اکنون ما این کشور را با تمام رمز و رموز عجیب و غریبی که دارد تجسم میکنیم. حتی اکنون نیز با گذشت دهه ها از رشد اقتصادی، این کشور هیچ یک از شگفتی های خود را از دست نداده است. در واقع تضاد بین چین باستان و چین پیشرفته در طراحی شگفت انگیز زمان حال هست که ما را به یاد هزاران سال پیش می اندازد. و این فرهنگ چینی است که بیشترین محبوبیت را در بین مردمان این کشور دارد مثل حفظ مناطق مهم تاریخی و گردشگری همچون شهر ممنوعه و یا کاخ تابستانی در پکن. البته دیوار چین را نیز نمی شود فراموش کرد. دیواری به طول ۶۷۰۰ کیلومتر از دریای زرد تا آسیای میانه. به عنوان کشوری پهناور چین پیشنهاد های گردشگری زیادی برای هر طیفی از توریست ها دارد. شما میتوانید با یک کشتی مجلل سفر کنید و یا از معابد باستانی و دیدنی دیگر که برای هر سلیقه ای موجود است دیدن کنید. چین برای هر کسی چیزی دارد!

۱دیوار بزرگ چین

هیچ کس نمیتواند یک قهرمان واقعی باشد مگر اینکه در دیوار چین بوده باشد. به گفته خیلی از افراد یکی از واضح ترین نشانه های معتبر چین وجود همین بنای تاریخی است. دیوار بزرگ چین (در چینی به نام چانگ چنگ معروف است) یا دیوار دراز بیش از ۶۰۰۰ کیلومتر را از قلعه شانهایگوان در شرق تا جیایوگوان در غرب در نوردیده و از هبی، تینتسن، پکن (جایی که بهترین مکان برای تماشای این بنا است) داخل مغولستان، نینگ شیا و گانسو رد شده است. عرض این دیوار ۶ الی ۸ متر استولی ارتفاع آن در جاهایی به ۱۶ متر نیز میرسد. امروزه بیشترین محل بازدید از دیوار چین از طریق گذرگاه بادالینگ در شمال پکن اتفاق می افتد. جایی که شما میتوانید به راحتی با حمل و نقل عمومی به آن دسترسی داشته باشید. از محل های دیگری نیز میتوان از دیوار چین دیدن کرد همچون محلی نزدیک گوبیکو در ۱۳۰ کیلومتری پکن و در موتیانیو در ۷۰ کیلومتری شمال پکن.

۲شهر ممنوعه و کاخ سلطنتی، پکن

شهر ممنوعه یکی از جاهای دیدنی چین و بزرگترین و مهمترین ساختمان در این کشور است. این مکان به کاخ سلطنتی نیز مشهور است که در قلب پکن واقع شده است و پربازدیدترین مکانی است که گردشگران از آن دیدن میکنند. این مکان در سال های بین ۱۲۷۱ الی ۱۳۶۸ ساخته شد. بیشتر ساختمان هایی که اکنون مشاهده میکنید در سال های ۱۴۰۶ الی ۱۴۲۰ ساخته شده اند. این بنا محل اقامت ۲۴ امپراطور مینگ و قینگ بوده است که فقط خانواده آنها مجاز به رفت و آمد به این محل بودند. در مساحت تقریبی به اندازه ۷۲۰ هزار متر مربع ساخته شده است و توسط دیوارهای بلند ۱۰ متری، برجک های نگهبانی و خندق های وسیع محافظت میشود. این سازه شامل محل هایی برای برپایی مهمانی های تشریفاتی و مقاصد حکومتی و به عنوان ساختمان خصوصی امپراطور مورد استفاده قرار میگرفته است. در حالی که ساعت ها طول میکشد تا بتوانید همه چیز را ببینید ولی دیدن بناهایی همچون پل های طلایی،the Hall of Supreme Harmony، ساختمانی به بلندی ۳۵ متر که تخت پادشاهی درون آن قرار گرفته است و سالن های ضیافتی امپراتور را در الویت قرار دهید.

۳ارتش تراکوتا

در حالیکه کارگران در حومه ژیان در سال ۱۹۷۰ مشغول حفاری چاه بودند بی شک نمیدانستند که مهم ترین بنای تاریخی چین در آن نهفته است یعنی ارتش تراکوتا. این مکان که در سه چاله بزرگ زیر زمینی قرار گرفته، برای محافظت از مقبره اولین امپراطور ساخته شده بود. در اینجا بیش از ۸۰۰۰ سرباز با اندازه واقعی، حدود ۵۲۰ اسب  و بیش از ۱۰۰ ارابه و وسایل متعدد غیر نظامی که به دوره حدود ۲۸۰ سال قبل از میلاد برمیگردد یافت شده است. با اینکه بعضی از آنها در طول زمان به شدت آسیب دیده اند ولی بسیاری دیگر به یک تعمیر کوچک نیاز دارند تا شبیه نمونه اولیه شوند و از امپراطور در زندگی پس از مرگ آن محافظت کنند. قسمتی دیگر به مقبره امپراطور کین شی هوانگ تعلق دارد که یکی از مهمترین مکان های دیدنی چین محسوب میشود و تجربه بی نظیری را از ایستادن در مقابل این تعداد از سربازان و اسب ها به هر شخصی القا میکند.

۴کاخ تابستانی

در ۱۵ کیلومتری پکن یکی از زیباترین کاخ های چین یعنی کاخ تابستانی سلطنتی که در وسط باغ ها و پارک های زیبا قرار گرفته است که مسلما یکی از زیباتری جاذبه های گردشگری چین محسوب میشود. در حالیکه این قصر در سال ۱۱۵۳ ساخته شده است ولی دریاچه بزرگ آن به قرن ۱۴ بر میگردد که برای بزرگتر کردن باغ های سلطنتی به این مجموعه اضافه شد. از جاهای دیدنی این مجموعه حال رفاهی آن و تخت پادشاهی آن است و محل تئاتر که بسیار زیباست. در این محل تئاتر سه داستان در سال ۱۸۹۱ ساخته شد تا خانواده سلطنتی را از راضی نگه دارد. از قسمت های دیگر میتوان به سال شادی اشاره کرد و همچنین باغ های دوست داشتنی و حیاط های زیبا که مناسب برای پیاده روی هستند.

۵قایق رانی بر روی رودخانه لی ریور

شهر گویلین در شمال گوانگشی شامل چند نمونه از جاهای دیدنی چین است و مشهور به رودخانه هایی با آب تمیز است که دسترسی به آنها از طریق راه های پر پیچ و خم از بین کوه هاست. در حالیکه این محل در گذشته محل گردشگری شعرا، آرتیست ها و موضوعی برای افسانه ها و قهرمانان بوده است امروزه میبنیم که سیل عظیمی از گردشگران از سرتاسر جهان برای تفریح به این منطقه می آیند. بهترین راه برای لذت بردن از این منطقه گردش با قایق بر روی رودخانه لی ریور است. زیباترین قسمت رودخانه هم راه های پر و پیچ و خمی است که از میان جنگل های زیبای بامبو، نی زار ها و صخره های زیبا و کانال ها میگذرد. بسته به نوع قایق شما میتوانید به مدت کوتاهی مثل چند ساعت یا به مدت طولانی به مدت چند روز در سفر باشید.

۶پایگاه تحقیقاتی چنگدو (محل تولید مثل پانداهای غول پیکر)

سفر به چین بدون دیدن یک پاندا تکمیل نخواهد شد. در حالی که باغ وحش های شمالی کشور نمونه های خوبی را از این موجودات شگفت انگیز در خود نگهداری میکنند ولی بهترین مکان برای دیدن آنها از نزدیک در زیستگاه طبیعی آنهاست که در پایگاه تحقیقاتی پانداهای غول پیکر در چنگدو و در استان سیچوان واقع شده است. اینجا شما شانس دیدن بیش از ۸۰ پاندا را خواهید داشت که میتوانید از کارهای روزمره آنها گرفته تا تغذیه را در این پارک تماشا کنید. علاوه بر نزدیک شدن بیشتر به این حیوانات دوست داشتنی، به شما اطلاعات زیادی از نحوه حفاظت آنها از خطرات و همچنین منقرض شدن داده خواهد شد. اگر رفتن شما به آنجا امکان پذیر بود سعی کنید مواقع صبح بروید چون در این زمان پاندا ها فعال تر هستند.

۷رودخانه یانگ تسه و سه دره

این رودخانه در چین به نام چانگ جیانگ شناخته می شود  . یانگ تسه طولی بیش از ۶۰۰۰ کیلومتر دارد و مهمترین رودخانه چین شناخته میشود و همچنین سومین رود بزرگ دنیا بعد از آمازون و نیل است. این رود از تبت در غرب سرچشمه میگیرد و تا شانگهای در شرق میرسد و از ۸ استان عبور میکند. یانگ تسه عمده ترین مسیر حمل و نقلی چین به مدت ۲۰۰۰ سال بوده است. حوضه آبریز و ۷۰۰ شاخه آن قریب به یک پنجم مساحت کشور را پوشش داده و نزدیک یک چهارم زمین های کشاورزی است. در حالیکه طول عظیم این رودخانه میتواند به عنوان یک نقطه گردشگری مهم در چین محسوب شود اما نباید از وجود ۳ دره زیبا نیز غافل شد. سه دره زیبا به نام های کوتانگ، وو، ژیلینگ که تقریبا ۲۰۰ کیلومتر از شهرهای فنگ جی و ییچانگ فاصله دارند. گزینه های زیادی برای تماشا کردن این رودخانه وجود دارد. از قایق های لوکس و گران که جاذبه های تاریخی این محل و مناظر زیبا را نشان میدهند گرفته تا تورهای ماجراجویانه در راستای گردش در قسمت های دراماتیک این رودخانه.

۸باغ های کلاسیک سوژو

با در نظر گرفتن یکی از مهمترین باغ های تاریخی جهان (که از این رو به عنوان یک منطقه تاریخی در یونسکو به ثبت رسیده است) باغ های کلاسیک سوژو باید رتبه بالایی در لیست سفر شما داشته باشند. در شهر تاریخی سوژ در استان جیانگ سو این باغ های باشکوه از قرن ۱۱ همچنان پابرجا هستند درست زمانی که این شهر در حال رشد بود و نزدیک به ۲۷۰ باغ دیگر نیز ساخته شد. از باغ های بازمانده مشهورترین آنها باغ لینگرینگ است که در مساحتی به اندازه ۷ هکتار در طول سلسله مینگ ایجاد شده است. یکی از مشهورترین مجموعه باغ های ایجاد شده در چین، باغ هایی که شامل استخر، چندین ساختمان جذاب، یک تپه ساخته شده به دست انسان، پوششی از درختان هلو، و پوششی در مسیر دیوارها که نزدیک ۳۰۰ سنگ تراشیده شده از شخصیت های قدیمی چین از آن آویزان شده است. همچنین نباید بازدید از باغ عمارت کانگ لانگ تینگ را که در زمینی به اندازه دو هکتار ایجاد شده را از دست داد.

۹قصر پوتالا، تبت

قصر پوتالا یکی دیگر از مکان های دیدنی چین است که بنای تاریخی قابل تشخیصی است که با شکوه و با عظمت ساخته شده است و در سهر لاسا قرار دارد. بنایی به عنوان یک دژ مستحکم که اقامت گاه دالای لاما در حال حاظر است. این بنا برای قرن ها مرکز سیاسی و دینی بوده است. اولین قصر از دو قصر پوتالا، قصر قرمز نام دارد که در قرن ۱۷ ساخته شده و شامل مهمترین سازه زیارتگاهی است. در دیوارهای آن نقاشی هایی از زندگی دالای لاما و پادشاهان تبت به چشم میخورد. از دیگر مناظر برجسته در قصر سرخ وجود سالن های وسیع است که به تعالیم دینی اختصاص داده شده است. در مقابل آن قصر سفید به چشم میخورد که در سال ۱۶۴۸ تکمیل شد و شامل خوابگاه، اتاق مطالعه واتاق پذیرایی است که از سال ۱۹۵۹ که دالای لاما به این محل آمد دست نخورده باقی مانده است. در حالیکه در لهاسا هستید بازدید از باغ های جواهر را فراموش نکنید. بخشی از اقامت گاه تابستانی دالای لاما در باغی به وسعت ۹۰ هکتار است که در سال ۱۸۴۰ ساخته شده است که شامل همه چیز از جمله قصر بزرگ و عمارت ها و دریاچه لذت بخش است.

۱۰باند، تفرجگاهی در شانگهای

یک عمل قابل توجه از برنامه ریزی شهر هوشمند و حفظ را میتوان در تفرجگاه کنار رودخانه شانگهای مشاهده کرد. همانطور که شما در کنار رودخانه هوانگپو جیانگ ریور قدم میزنید تقریبا فراموش خواهید کرد که گرسنه هستید. (جمعیت شانگهای بیش از ۲۵ میلیون نفر است)

به عنوان یک واقعیت این شهر در گذشته یک مکان بین المللی و محبوب برای اروپاییان بوده است. تفرجگاه باند دارای رستوران ها، کافه ها و فروشگاه های زیادی است که محبوب انگلیسی ها و فرانسوی ها هستند. برای تماشای بهتر این تفرجگاه باید از برج ۴۶۸ متری مروارید بالا بروید تا دید کاملی داشته باشید.

۱۱دریاچه تاریخی هانگزو

شهرهای کمی در چین میتوانند همانند هانگزو یا هانگجو که دارای مکان های تاریخی و معابد باستانی هستند پیدا کرد. هانگزو مرکز ژجیانگ است و در کانال معروف گراند قرار گرفته است. بسیاری از این مجموعه های غنی در کنار دریاچه غربی در مساحتی به اندازه ۶ کیلومتر مربع از آب در قلب شهر قدیمی که توسط تپه های متعدد و معابد احاطه شده است قرار گرفته اند.

۱۲آرامگاه نور، آرامگاه سلطنتی شمالی

در شمال شرقی چین و در منطقه کوهستانی شهر قدیمی به نام شنیانگ قرار دارد که مرکز مهم برای تجارت و فرهنگ است. همچنین آرامگاه نور (ژائولینگ) که به عنوان آرامگاه سلطنتی شمالی شناخته شده است قرار دارد. یکی از مهمترین مکان های تاریخی چین که در شمال شرقی آن قرار گرفته آرامگاهی است که به خاطر سبک سازه منحصر به فرد آن معروف است. ترکیبی از سازه های سنتی در کنار ساختمان های قلعه مانند که به اوایل دوره چینگ بر میگرد. در این محل امپراطور هوانگ تایجی کسی که در سال های ۱۶۲۶ تا ۱۶۳۵ حکم رانی میکرد دفن شده است. محلی وسیع به عظمت ۱۸۰ هزار متر مربع که ساخت آن ۸ سال به طول انجامیده است. در این بنا ستون هایی از اسب های مورد علاقه امپراطور ساخته شده اند. یکی دیگر از قسمت های مهم این منطقه وجود کاخ سلطنتی است که به اوایل دوره چینگ بر میگردد و به عنوان دومین کاخ بزرگ چین بعد از کاخ سلطنتی موجود در پکن است. این مجموعه به عنوان اولین محل اقامت اولین امپاطورهای چینگ مورد استفاده قرار میگرفته است و به حیاط های متعدد، سالن های بزرگ و سالن مخصوص تخت امپراطوری تقسیم میشود.